10 نوع از آلرژی های رایج

10 نوع از آلرژی های رایج
بسیاری از مواد مختلف می توانند باعث ایجاد آلرژی شوند. امروزه انواع بسیار زیادی از آلرژی ها موجود هستند. علائم و نشانه های زیادی نیز دارند. تشخیص نوع آلرژی مهم ترین قسمت درمان آن است. در زیر 10 نوع از معروف ترین آلرژی ها را معرفی کرده ایم.

سیستم ایمنی پیش فعال

این نوع آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به چیزی که بی ضرر است مانند گرده و یا برخی مواد غذایی واکنش نشان دهد. این واکنش می تواند از خفیف تا شدید و تهدید کننده زندگی متغیر باشد. تحقیقات نشان می دهد در ایالات متحده حدود 30 درصد از بزرگسالان و 40 درصد از کودکان این نوع از آلرژی را دارند.

گرده

برخی افراد در فصل گرده افشانی گل ها دچار آلرژی می شوند. این گرده ها ذرات ریز معلق در هوا هستند و هنگامی که وارد سیستم تنفسی این افراد می شود سیستم ایمنی آنها به صورت عطسه و یا آبریزش بینی واکنش نشان می دهد. داروهایی برای درمان این نوع آلرژی تجویز می شوند.

حیوانات

برخی افراد به حیوانات آلرژی دارند. این آلرژی می تواند نسبت به پروتئین های موجود در بزاق یا غدد چربی پوست آنها و یا موی آنها باشد. خوشبختانه می توان با کنترل و رعایت برخی اصول بدون مشکل با حیوان خانگی خود همچنان زندگی کنید. به عنوان مثال اتاق خواب آن را جدا کنید، به جای فرش از پارکت یا سرامیک که قابل شستشو و ضدعفونی هستند استفاده کنید و او را به طور منظم حمام کنید و لباس بپوشانید. استفاده از فیلتر HEPA و داروهای ضد آلرژی نیز ممکن است مفید باشد.

گرد و غبار

این ذرات کوچک در محیط پیرامون ما پراکنده شده اند. روی ملافه، تشک، لوازم خانه، فرش، پرده و وسایل دیگری که روزانه با آنها سر و کار داریم. برای جلوگیری از بروز علائم این نوع آلرژی می توانید از بالش های ضد حساسیت و یا ملافه های ضد حساسیت استفاده نمایید. لباس ها و ملافه ها را در آب گرم بشویید و خانه خود را تا جای ممکن از گرد و غبار تمیز نمایید.

نیش حشرات

نیش حشرات ممکن است باعث قرمزی و تورم شود و یا حتی بیشتر از یک هفته به طول انجامد. اما در برخی افراد ممکن است واکنش بدن در مقابل این نیش شدیدتر باشد و حتی زندگی فرد را نیز به خطر بیاندازد. در  چنین مواردی پزشک دارویی تجویز می کند که علائم کنترل شوند و علائم فرد بهبود یابد.

محیط

در برخی اوقات رطوبت نیز می تواند باعث ایجاد آلرژی شود. به عنوان مثال در مکان های مرطوب مانند زیرزمین یا حمام میکروب ها رشد بهتری دارند و در نتیجه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد نماید.

غذا

برخی افراد به مواد غذایی خاصی حساسیت دارند. شیر، صدف، تخم م رغ و آجیل از رایج ترین مواد غذایی هستند که باعث آلرژی می شوند. مواد عذایی دیگر نیز مانند گندم، سویا و ماهی در رده های بعدی قرار می گیرند. در این افراد هنگامی که ماده غذایی که به آن آلرژی دارند را مصرف می کنند عموما دچار تنگی نفس، استفراغ، اسهال و تورم در اطراف دهان می شوند. در صورت شدید بودن این علائم حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.

لاتکس

لاتکس موجود در برخی محصولات مانند دستکش ها می تواند باعث ایجاد آلرژی شود. این آلرژی می تواند به صورت خارش پوست، قرمزی پوست و یا مشکلات تنفسی بروز کند. این علائم حتی ممکن است به صورت سوزش چشم، آبریزش بینی، خارش، عطسه و خس خس سینه نیز ظاهر شوند.اگر شما به این نوع از آلرژی مبتلا هستید حتما دستبند هشدار پزشکی را همیشه به دستتان ببندید.

دارو

پنی سیلین، آسپرین و داروهای دیگری می توانند باعث علائم آلرژی شوند. از جمله این علائم می توان به خارش چشم، گرفتگی و تورم صورت، دهان و گلو اشاره کرد. این حساسیت گاهی شدیدتر هم شده و در صورت مصرف دوز بالای دارو ممکن است حتی زندگی فرد را نیز به خطر بیندازد. بنابراین قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید و در صورت تجویز نیز ابتدا مقدار کمی ازآن را تست کنید و اگر مشکلی نبود دارو را مصرف نمایید.

سوسک

این نوع از آلرژی می تواند حساسیت به نوعی پروتئین نیز باشد. برای رهایی از علائم این نوع آلرژی بهتر است آشپزخانه خود را تمیز نگهدارید و کف خانه و آشپزخانه و دیوارها و پنجره ها را به خوبی تمیز نمایید و اگر ترک یا حفره ای در آنها وجود دارد آن را تعمیر کنید تا از ورود این موجودات جلوگیری شود.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید